Ibersol Almunecar Playa (Tidligere Almunecar Playa & Spa) er et stort flot hotel direkte ud til strandpromenaden, ved San Cristobal stranden. Beliggenheden findes ikke meget bedre i Almunecar, eftersom der er blot få minutters gang til den gamle bydel. Almunecar Playa & Spa er uden tvivl, for dem der gerne vil have det hele udenfor døren og samtidigt gerne vil forkæles lidt ekstra. Almunecar Playa & Spa er også et hotel med masser af faciliteter og et sted, hvor der er rig mulighed for, at være aktiv. Ibersol Almunecar Playa & Spa, er vores mest populærer hotel i Almunecar og til langtidsrejser i Almunecar.
Værelser: Værelserne på Ibersol Almunecar Playa & Spa, er rummelige og klassisk indrettet. Værelset har aircondition / varme, tv, telefon, minibar, safetybox (mod betaling) samt badeværelse med hårtørrer. Herudover er alle værelser med møbleret balkon/terrasse. Der er gratis wifi på værelset.
Det er muligt at tilkøbe havudsigt.
Faciliteter: 24 timers reception, elevator, restaurant, bar, swimmingpools, indendørs swimmingpool (hotellets opvarmet pool – kun åben vinter), jacuzzi og fitness. Herudover er der mulighed for Spa & wellness (ca. kr. 150.- for 1 1/2 time i spaafdelingen), tennis, petanque, padle, bordtennis, cykelleje, billeje og parkering.
OBS: Det er tilladt at medbringe hund op til 15 kg. Ved ankomst betales der et engangsbeløb på ca. kr. 150.- + ca. kr. 40.- per nat når der medbringes hund. Kontakt os for nærmere information mht. pris og regler, for at rejse med hund til Almunecar Playa & Spa.
Hotellet lukker ned for vinteren d. 06. januar 2027 og åbner igen i slutningen af marts 2027